چگونه یک زن خانه‌دار موفق باشید؟

 

خوب است بدانید زنان خانه دار موفق کم نیستند، برخی از آنان پیش تر شاغل بوده و با تولد فرزندشان یا به دلیل شرایط سخت محیط کاری و مزایای پایین ترجیح دادند از فعالیت کاری خود دست بکشند یا از همان ابتدا شغل خانه داری را انتخاب کردند. ممکن است فکر کنید چاره ای جز خانه داری نداشتید و الان حس خوبی نسبت به آن ندارید به گونه ای که در جمع گروهی از بانوان که فعالیت های اجتماعی دارند و بیرون از منزل کار می کنند احساس سرافکندگی داشته باشید. احتمالا به این موضوع توجه نکردید که شما می توانید از یک زن خانه دار معمولی به سمت یک زن خانه دار موفق قدم بردارید. در ادامه این مقاله راهکارهایی ارائه می دهیم که به شما کمک می کند در مسیر رسیدن به یک زن خانه دار موفق قدم بردارید.

 

زن خانه دار موفق


زنان معمولا دیدگاه دوگانه ای نسبت به خانه داری دارند که باعث می شود نسبت به آن حس خوب یا بدی داشته باشند. در نتیجه احساس خوبی که دارند می توانند خود را جزء زنان خانه دار موفق بدانند:

شغل خانه داری، سرمایه گذاری عشق برای عزیزان
ممکن است جز آن دسته از زنانی باشید که با رضایت کامل خانه داری را انتخاب می کنید به خصوص زمانی که نقش مادری را ایفا می کنید. احساس خرسندی بودن در کنار فرزند، آرامش و نظم بیشتر در خانه شما را برای این تصمیم گیری راضی می کند.

قشر کناره گیر جامعه
از طرفی شاید در اعماق وجودتان حس خوبی نداشته باشید به این دلیل که فکر می کنید زن خانه دار یعنی زنی که دور از جامعه است، زنی که هیج دستاوری در جامعه ندارد، کسی که فکرش بسته است و قابلیت خاصی ندارد. توجه داشته باشید که زنان خانه دار مسئولیت بالایی دارند. اما برای موفقیت باید تلاش کرد. اگر خانه داری را به اجبار همسرتان برگزیده اید بهتر است برای رسیدن به توافق مجدد در زندگی زناشویی از کمک مشاوره خانواده بهره ببرید.

آیا موفقیت برای زنان خانه دار معنی دار است؟
مفهوم موفقیت تا حد زیادی به دیدگاه افراد بستگی دارد. آنچه در راستای خانه داری اهمیت دارد این است که یک زن صرفا درگیر یک بعد از زندگی نشود و زندگی چند بعدی داشته باشد، به این معنا که به جنبه های دیگر زندگی مانند بعد اجتماعی، فردی، معنوی، تفریح و پیشرفت خودتان نیز اهمیت بدهید و برای آن برنامه ریزی کنید.

خانه داری به صورت تمام وقت، خوب یا بد؟
زمانی که خانه داری را انتخاب می کنید زمان زیادی را وقف خانواده تان می کنید، لازم است زنان به علایق و نیازهای خود در جهت رشد و پیشرفت توجه داشته باشند و زمانی را برای خودشان اختصاص دهند. به آینده خودتان فکر کنید، چه هدفی را می خواهید در زندگی دنبال کنید. به این فکر کنید که بعد از بیست و پنج سال که خود را تمام وقت، صرف خانواده تان کردید چه حسی خواهید داشت. آیا خودتان را بابت این موضوع سرزنش خواهید کرد یا خوشحال خواهید بود؟

برخی از زنان انتظار دارند چون تمام انرژی خودشان را صرف فرزندان کرده اند آن ها نیز در بزرگسالی بیشتر وقت خودشان را در کنار مادر باشند، هر انسانی حق دارد که دنبال خواسته های خود باشد. پس ممکن است موقعیتی برای فرزندتان پیش بیاید که مجبور شود راهش را از شما جدا کند یا حتی ممکن است قدردان شما نباشد و با حرف های خود یا مقایسه شما با مادران دوستان خود باعث رنجش تان شوند. در این صورت ناامیدی فراگیری را ممکن است تجربه کنید.

 

چطور یک زن خانه دار موفق باشید؟

در ادامه راهکارهایی را ذکر می کنیم که به شما کمک می کند جزء زنان خانه دار موفق باشید:

برنامه ریزی مناسب داشته باشید:
برای رسیدگی به امورفرزندان، خانه و تمیز کردن آن به گونه ای برنامه ریزی کنید که تمام وقت و انرژی تان را نگیرد. روزهای هفته را برای انجام دادن یک سری از کارهای خانه تعیین کنید. به عنوان مثال جمعه ها برای شستن و اتو کشیدن لباس ها مناسب است تا برای شروع هفته لباس ها تمیز باشند. در این صورت می توانید از موقعیت هایی که دارید به نحو مطلوب استفاده کنید.

خودپنداره مثبت داشته باشید:
رضایت، اعتماد به نفس و خود باوری تان را تقویت کنید، خودپنداره مثبت عاملی کلیدی در موفقیت می باشد؛ پس به توانایی های خود باور داشته باشید. زنان خانه دار ستون های اصلی خانواده هستند. شما به عنوان زن خانه دار نقش مهمی در رشد و پرورش فرزندان، موفقیت تحصیلی آنان، پیشرفت شغلی شوهرتان و حفظ آرامش در خانه ایفا می کنید.

توانایی ها و قابلیت هایتان را رشد دهید:
شما به غیر از خانه داری، توانایی ها و استعدادهای دیگری دارید که می توانید آن ها را شکوفا کنید. رشته ورزشی، تحصیلی یا هنری که به آن علاقه دارید دنبال کنید. خوشبختانه به دلیل پیشرفت تکنولوژی این امکان مهیا شده که در خانه و به صورت آنلاین ویدئوهای آموزشی در دسترس شما قرار داشته باشد.

خود اشتغالی در خانه:
براساس توانایی خود، می توانید حرفه ای را در خانه تان آغاز کنید. اگر در زمینه تحصیلی فعال بودید، مطالعات خودتان را قطع نکنید. می توانید به عنوان معلم خصوصی فعالیت داشته باشید یا پروژه های تحقیقی در خانه انجام دهید و اگر در زمینه هنری فعالیت داشتید، این حرفه را در خانه تان دنبال کنید. استقلال مالی زنان، برانگیزاننده حس مثبت درونی آن ها می باشد.

حضور فعال در جامعه و گسترش روابط خود:
در کنار خانه داری، روابط اجتماعی خودتان را حفظ و افزایش دهید. با زنانی که تصور می کنید موفق هستند صحبت کنید، لازم نیست دقیقا راه آن ها را پیش بگیرید، ولی می توانید از تجارب آنان در حوزه ای که استعداد دارید یا به آن علاقه دارید استفاده کنید، از اتفاقاتی که در جامعه رخ می دهد غافل نباشید و اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید.

سرمایه گذاری اقتصادی:
سعی کنید در حوزه اقتصادی، فعالیت سازنده داشته باشید. اطلاعات خودتان را در مقوله اقتصادی مانند بازار بورس و سهام، سکه و دلار بالا ببرید و با مشورت با افراد کاردان برای آینده خودتان سرمایه گذاری کنید.

تقویت حس مسئولیت پذیری در اعضای خانواده:
خانه داری شما به این معنا نیست که باید تمام کارهای اعضای خانواده را انجام دهید یا دیگر اعضا نباید هیچ کمکی به شما کنند. مسئولیت های خانه را بین اعضای خانواده بر اساس توانایی شان تقسیم کنید و از آن ها بخواهید به شما کمک کنند. با این کار هم زمان بیشتری خواهید داشت تا به کارهای مورد علاقه تان بپردازید و سایر اعضای خانواده هم می توانند مهارت های لازم برای زندگی مستقل را بیاموزند. پس اگر بنا به هر دلیلی یک هفته خانه نباشید، فاجعه ای رخ نمی دهد! معمولا در خانواده هایی که مرد سالاری حاکم است نمی توان به راحتی تقسیم وظایف در خانه را اجرا کرد.

سبد خرید