راه‌های مفید برای آنکه دعوای زناشویی کم شود

راه‌های مفید برای آنکه دعوای زناشویی کم شود

دعوا بین زن و شوهر علت‌های مختلفی دارد که از شایع‌ترین علل آن اختلافات فرهنگی و نداشتن مهارت‌های ارتباطی و حل مسئله در زن و شوهر است.
 
شریک زندگی، دعوا، تنش، احساسات، خشم، حرف زدن، گوش دادن، اختلاف نظر، بخشش،طلاق، خانواده ایرانی، عشاق موفق شریک زندگی، دعوا، تنش، احساسات، خشم، حرف زدن، گوش دادن، اختلاف نظر، بخشش،طلاق، خانواده ایرانی، عشاق موفق
 

وقتی شریک رابطه یک‌چیز می‌خواهد و شما دنبال چیز دیگری هستید جنگ روانی شروع می‌شود و هرکدام برای به کرسی نشاندن حرف خود بدون اینکه چیزی بشنود فقط می‌گوید و فریاد می‌زند و می‌خواهد پیروز میدان شود اما باید بدانید این امر و ادامه دادن به دعواها سبب می‌شود نه‌تنها پیروز میدان نباشید بلکه در زندگی مشترک هم دچار مشکل شوید و حتی آن را ویران سازید.
برای جلوگیری از تنش‌های زندگی زناشویی، راهکارهای مناسبی را در این بخش برای شما ارائه کرده‌ایم که امیدواریم بتوانید با به‌کارگیری آن‌ها زندگی مشترک خود را از آسیب این تنش‌ها نجات دهید.
 

عقب‌نشینی

موقع تنش و درگیری شما می‌توانید موقعیت را ترک کنید تا زمانی که هر دو آرام‌تر شوید و تصمیم بگیرید که هیچ فشاری به دیگری وارد نکنید. اگر خودتان اجازه ندهید کسی نمی‌تواند در یک موقعیت فشار شمارا گیر بیندازد. این روش زمانی کاربرد دارد که شما نتوانید یک مکالمه مؤثر داشته باشید و به هیچ روشی اوضاع را آرام کنید. عقب‌نشینی درزمانی که دعوا بر سر یک موضوع کاملاً بی‌اهمیت است کاملاً مؤثر است.‌
 

تغییر روش

هنگام دعوا همه آدم‌ها با توانایی و انرژی‌های هم می‌جنگند اما با تغییر نگرش دلیلی برای قرار گرفتن در موضع دفاعی برایتان وجود نخواهد داشت و می‌توانید جنگ را تمام کنید. در نظر داشته باشید که شما در این مبارزه شکست نخورده‌اید بلکه توانسته‌اید با سازمان‌دهی رفتارتان یک رفتار مثبت و مؤثر انتخاب کنید و با مسئله کنار بیایید.‌
برای انجام این شیوه به حرف صحبت طرف مقابل گوش بدهید و مسئله را از منظر او تماشا کنید. هنگام نشان دادن واکنش نیز صدایتان را پایین بیاورید تا طرف مقابل شما نیز با دیدن آرامشتان، آرام شود و به حرفتان گوش بدهد.‌

 

ارتباط مؤثر

هنگام زدن حرفتان در دعوا دورتر از احساسات و عواطفتان بایستید زیرا عواطف سطح انرژی را بالا می‌برند، برای حرف زدن در این مواقع از منطق استفاده کنید با بکار گیری این روش نتیجه این خواهد بود که طرف مقابل کمی آرام شود و از میدان جنگ دور شود. روی دلایل خشم و ناراحتی‌تان تمرکز کنید و درباره دلایل بالا گرفتن بحث حرف بزنید و به این فکر کنید که چه چیزهایی باعث شعله‌ور شدن آتش خشمتان بوده است. چیزهایی که باعث شعله‌ور شدن آتش خشم می‌شوند عبارت‌اند از: احساس ناراحتی، محدودیت و ناامیدی. در یک رابطه مؤثر به‌جای ابراز خشمتان با شدت و جدیت به دلایل به وجود آمدن این احساسات بپردازید.‌
وقتی دعوا و درگیری نمی‌توانید به یک گفتگوی مؤثر دونفره فکر کنید و یا به‌راحتی عقب‌نشینی کنید و فقط در صورتی این امر اتفاق می‌افتد که پیش از اینکه بخواهید وارد میدان مبارزه شوید این راه‌ها را انتخاب کنید.
هنگامی‌که ازدواج می‌کنیم و کسی را به‌عنوان شریک زندگی انتخاب می‌نماییم باید انتظار ناهماهنگی، کمی تعارض یا اختلاف‌نظر را هم داشته باشیم؛ اما برخی از افراد تنش‌های زیادی با یکدیگر دارند و بر سر هر موضوعی دعوا می‌کنند، اگر شما هم جزو این افراد هستید و دعوا و تنش‌های شما به یک مسئله جدی در ارتباطتان تبدیل‌شده است باید برای جلوگیری از دعوا نکات زیر را رعایت کنید:‌
یکی از راه‌های که موجب می‌شود که دائماً با یکدیگر اختلاف‌نظر و دعوا داشته باشید، این است که همه‌چیز را به خودتان ربط ندهید بدین معنی که هر حرف و رفتاری از همسرتان را به این ربط ندهید که باهدف آزار شما انجام داده است زیرا او حق دارد هر طور که می‌خواهد رفتار کند.

 

از چشم‌انداز دیگری ببینید

بسیاری از مواقع وقتی از نگاه فرد دیگر به مشکلات رابطه نگاه کنیم و از دید او موضوع را بررسی کنیم درمی‌یابیم که مسئله آن‌طور نیست که ما برداشت کرده‌ایم زیرا هر فرد برداشت متفاوتی از قضیه دارد. این امر سبب می‌شود درک بهتری از احساس، افکار و رفتار دیگری پیدا کنید و دیگر بر سر هر موضوعی با یکدیگر دعوا نکنید.
 

شما هم اشتباه می‌کنید

اگر هر فردی مسئولیت اشتباهش را بر عهده بگیرد و متوجه این موضوع باشد که هرکسی حتی او نیز می‌تواند اشتباه کند، دیگر دائماً وارد تنش و درگیری نمی‌شود. شما با این کار می‌توانید برای همسر خود نیز مثل الگو باشید به‌طوری‌که او نیز مسئولیت رفتار خود را بپذیرید.
 

اراده‌ای برای بخشش و فراموشی برای کاهش دعوای زناشویی

اگر بعد از دعوا با همسر، شما نتوانید مسئله را حل و فراموش کنید و یا به فکر انتقام باشید، مطمئناً دوباره بر سر همان مسئله پیشین دعوا خواهید کرد و تنش‌ها در ادامه تنش‌ها و دعواهای قبلی رخ می‌دهند. پس برای اینکه دعوای شما طولانی نشود مسئله را حل کنید و ببخشید، فراموش کنید و از کش دادن دعوا بپرهیزید چراکه ادامه دادن دعوا فقط شمارا فرسوده می‌کند.
 

از واکنش‌های شدید دست‌بردارید

خیلی وقت‌ها بدون اینکه بفهمید قضیه از چه قرار است، واکنش نامتناسب در برابر موضوع نشان می‌دهید و وارد یک بحث و درگیری جدی با همسرتان می‌شوید. همیشه سعی کنید مسئله را کاملاً درک کنید و به هم فرصت بدهید تا تنش و دعوا کمتر رخ دهد.
سرزنش کردن یکدیگر در دعوا راه‌حل مناسبی برای حل مشکل نیست و فقط شما با سرزنش طرف مقابل، سبب تشدید اختلاف و درصدد دفاع او از خود برمی‌آیید.

 

صحبت کردن از طلاق ممنوع

صحبت کردن از ترک رابطه و جدایی به هنگام دعوا بسیار ناراحت‌کننده و آزاردهنده است و باعث افزایش تنش بین طرفین می‌شود. صحبت از طلاق و جدایی موجب کاهش اعتماد طرف مقابل به شما و تعهدتان نسبت به رابطه می‌شود و مشکلات رابطه را بسیار بزرگ‌تر ازآنچه هستند، نشان می‌دهد.
سبد خرید