کودکان‌ را تحویل بگیرید

 

یک روانشناس گفت: نبود ارتباط کافی میان والدین و کودکان موجب بروز مشکلاتی در کودکان می‌شود.

 

زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه

 

والدین، فرزندان، کودکان،رشد روانی، نیازهای مالی، خانواده ایرانی، تربیت کودک


روانشناس کودک با بیان اینکه برقراری ارتباط بین والدین و فرزندان لازمه رشد تمام کودکان است، اظهار کرد: ارتباط کودک با محیط پیرامون به ارتباط با طبیعت، اشیاء و انسان که والدین مهم‌ترین آن محسوب شده، تقسیم می‌شود که هر چقدر ارتباط بین والدین و کودک بیشترباشد، کودک دیگر احساس تنهایی نکرده و دردها و شادی‌های خود را به اشتراک می‌گذارد و از لحاظ روانی رشد خوبی خواهد داشت.
وی عنوان کرد: کودکی که دارای ارتباط ناکافی با والدین خود باشد به دنبال جایگزینی این ارتباط در خارج ازخانه می‌رود و این کودک به نوعی یتیم محسوب می‌شود، هرچند که از نظر فیزیکی دارای والدین باشد.
روانشناس کودک با اشاره به اینکه برقراری ارتباط بین والدین و فرزندان می‌تواند کلامی و غیرکلامی باشد، ادامه داد: حرکات بدنی مانند بوسیدن، نوازش، ‌بغل‌ کردن، نحوه‌ی صدا کردن و اشاره کردن ‌ازجمله ارتباطات غیرکلامی هستند و هرچه این ارتباطات‌ گسترده‌تر و جذاب‌تر باشد زمینه رشد روانی بیشترشده و درصورت کاهش آن کودک با رشد روانی و همبستگی کمتری روبرو می‌شود.
این روانشناس تصریح کرد: نبود ارتباط کافی والدین با کودکان موجب می‌شود که آنان نتوانند خود را بیابند و دچار ضعف اعتماد به نفس می‌شوند‌، زیرا احساس می‌کنند کسی آنان را تحویل نمی‌گیرد که این امر زمینه را برای انواع افسردگی‌ها، پرخاشگری‌ها و کارهای غیراجتماعی از جمله اعتیاد ایجاد می‌کند.
روانشناس کودک با بیان اینکه نحوه صحبت کردن با کودکان باید با اصول و قواعد خاصی همراه باشد، اضافه کرد: گاهی که کودکان حرف می‌زنند تنها دوست دارند شنیده شوند و درآن لحظه نیازی به نصیحت و راهنمایی ندارند.
وی اضافه کرد: گوش کردن در ارتباط با کودکان تنها به معنای شنیدن نیست بلکه با حرکات بدن مانند نگاه کردن، تکان دادن سر به معنای تایید حرف همراه است.
این روانشناس با تاکید براینکه شناخت درتمام مسائل فردی، اجتماعی و روانی به وسیله ارتباط ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: هرچه فقدان ارتباط بیشتر باشد، فرد درونگرا شده و توانایی زندگی اجتماعی در وی کمتر خواهد شد در نتیجه دچار گوشه‌نشینی و افسردگی در تمام جوانب زندگی می‌شود.
روانشناس کودک ادامه داد: باید به والدین یادآور شود که تامین نیازهای کودکان فقط به معنی تامین نیازهای مالی آنان نیست بلکه تامین نیاز روانی و ارتباط برقرارکردن با آنان بسیار ضروری است و والدین باید ساعاتی از وقت خود را در شبانه‌روز به بازی با فرزند خود اختصاص دهند و آنان را به تنهایی رها نکنند.
وی گفت: در زمینه ارتباط والدین با کودکان کتاب‌های زیادی وجود دارد که هرچه والدین سطح اطلاعات و آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهند می‌توانند ارتباط خود را با فرزندان خود قوی‌تر کنند.

سبد خرید