زمان شروع پول توجیبی دادن به کودکان

بهتر است ماهانه به کودکانه پول بدهید

 

در تمام دنیا مردم به فرزندان خود پول توجیبی می‌دهند. بعضی روزانه، برخی هفتگی و عده دیگر ماهانه به فرزند خود مبلغی می‌دهند. پول توجیبی کودکان بستگی به سن و موقعیت متفاوت است اما بایستی بدانید که با راهی شدن کودک به مدرسه و قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی کودک نیاز به داشتن قدرت برنامه ریزی دارد. پول توجیبی کودکان باید از چه زمانی آغاز شود؟ در هر سن کودک به چه میزان پول توجیبی نیاز دارد و بهترین اندازه پول توجیبی کودک در سنین مختلف چقدر است؟

زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه 

 

 

 

پول تو جیبی


وقتی کودک شما بزرگ‌تر می‌شود و راهی مدرسه، شرایط تربیتی او وارد مرحله جدیدی می‌شود. مرحله‌ای که تا حدود زیادی بعد اجتماعی نیز پیدا می‌کند و ملزومات رفتاری خاصی را نیز اقتضا می‌کند. یکی از مواردی که در این زمان پیش می‌آید، مربوط به مسائل مالی است. پول، نحوه دریافت و برنامه‌ریزی برای هزینه و پس‌انداز آن، در همین ایام به کودک آموخته می‌شود و پایه رفتارهای اقتصادی او در آینده را پی‌ریزی خواهد کرد. بنابراین درخصوص پول توجیبی چند نکته را باید در نظر داشت.

کودک یا نوجوان باید پول خود را برای آن بازه زمانی تقسیم‌بندی کند تا با مشکل مواجه نشود. هستند والدینی که به فرزندان خود مبالغ نجومی می‌دهند و همچنین والدین دیگری هستند که مبلغ خاصی برای فرزند در نظر نمی‌گیرند. عملکرد هیچ‌کدام درست نیست. کار صحیح را والدینی انجام می‌دهند که مبالغی معقول به فرزند خود می‌دهند، اما فلسفه پول توجیبی چیست؟

درس اقتصاد
پول توجیبی،‌ نوعی درس اقتصاد در دوران نخست زندگی است. یک کودک دوست دارد برای خود اسباب بازی خاصی بخرد که به طور معمول برای او نمی‌خرند. او یاد می‌گیرد اگر آن اسباب بازی خاص را می‌خواهد، باید پول توجیبی‌اش را پس‌انداز کند و یک سری خرج‌ها را فراموش کند تا به خواسته خود برسد. این بهترین کلاس درس برای اوست.

حقیقت دنیا
دلیل نمی‌شود اگر والدین بسیار ثروتمندند، مبلغی کلان به عنوان پول توجیبی بدهند یا هر از گاهی مخارج مختلف او را متقبل شوند. هر پدر و مادری در هر شرایط اقتصادی باید مبلغی معقول به فرزندان خود بدهد تا او از همان دوران کودکی حقیقت زندگی را بشناسد. مبلغ پول توجیبی باید به نحوی باشد که فرزند با رعایت اقتصاد بتواند آن را مدیریت کند؛ نه آن قدر زیاد که کار به ولنگاری برسد و نه آن قدر کم که بودونبودش فرق چندانی نداشته باشد.

هفتگی یا ماهانه؟
برخی والدین به فرزند خود به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه پول می‌دهند، اما بهترین طریق آن ماهانه است. حقوق ماهانه و مدیریت آن تا آخر ماه دانشی است که هرکس باید در سنین کم بیاموزد. پس بهتر است، والدین پول توجیبی فرزند را به صورت ماهانه بدهند.

برای پولی که به عنوان پول توجیبی به فرزند خود می دهید، زمان و مقدار مشخصی را تعیین کنید و به این قواعد پایبند باشید. این کار به کودک شما می آموزد که باید برای هزینه‌های خود حدودی را تعیین کند. به نوعی این کار آغاز آموزش برنامه‌ریزی به کودکان است. در مورد مبلغ این پول دقت داشته باشید.

هزینه‌های فرزندتان را مناسب با سن و شرایط او و خانواده برآورده و سعی کنید پولی که به او می‌دهید، برای او کافی باشد. پول کمتر از مقدار مورد نیاز او، باعث می‌شود او خیلی زود با مشکلات اقتصادی رودررو شود و خود را ناتوان احساس کند و پول بیش از نیاز کودکان هم معمولا آنها را به سمت مصارف تصنعی که برایشان خالی از خطر نیست می‌کشاند و پول توجیبی‌اش را بدون فکر، خرج کند.

پس‌انداز هدفمند
سعی کنید کودک خود را تشویق کنید که بخشی از پول توجیبی خود را برای پس انداز کنار بگذارد و این مبلغ را در برنامه‌ریزی‌های خود منظور کند. با مشورت و همراهی خود او برایش یک حساب بانکی افتتاح کنید و او را برای بیشتر کردن موجودیش تشویق کنید. اگر کودک شما در سن مناسبی است، پول توجیبی او را به حساب بانکی او واریز کنید تا پولی را که نیاز دارد از حساب بانکی خود برداشت کند و باقی آن را پس‌انداز کند. این کار علاوه بر این که او را برای ورود به اجتماع و ملزومات زندگی اجتماعی آماده می‌کند، به رشد حس اعتماد به نفس در وجود او نیز کمک خواهد کرد.

بچه‌ها اگر بخواهند، می‌توانند خوراکی را از خانه به مدرسه ببرند و از بوفه چیزی نخرند. بجز خوراکی هم خرج خاص دیگری ندارند. پس والدین باید آنها را تشویق به جمع کردن پول توجیبی کنند تا بعدها بتوانند هر چه را که دلخواهشان می‌خواهد،‌ بخرند. والدین برای تشویق بیشتر می‌توانند وعده کنند، اگر فرزند پولش را جمع کرد و قصد خرید داشت، به او کمک کنند و مابقی پول را بپردازند. این کار فرزند را تشویق به پول جمع کردن می‌کند.

پول یا وقت؟
برخی والدین تمام زمان خود را صرف کارکردن می‌کنند تا برای فرزندان رفاه به همراه بیاورند. موفق می‌شوند و می‌توانند نبود خود را با پول خرج کردن برای آنها پرکنند، اما آیا براستی پول زیاد جبران غیبت والدین را می‌کند؟ هرگز. والدین خوب به فرزندان خود مبالغ معقول پول توجیبی می‌دهند و درعوض،‌ زمان بیشتری را صرف بودن در کنار فرزندان‌شان می‌کنند.

میانه‌رو باشید
در مورد پول توجیبی و مقدار آن متعادل عمل کنید. برخی از والدین تخصیص مبلغی به این منظور را بی‌دلیل می دانند، در حالی که اهمیت دادن به این مسئله باعث رشد شخصیتی کودک، ایجاد حس استقلال و حس تشخص در وجود او می‌شود و از اهمیت زیادی برخوردار است. در مقابل برخی والدین در این امر افراط می‌کنند و پول زیادی را برای این منظور در نظر می‌گیرند که این مسئله هم خالی از اشکال نیست و باعث رشد خودخواهی و زیاده‌خواهی در وجود کودک خواهد شد و قدرت مدیریت مالی را از او خواهد گرفت.

دریافت پول توجیبی را به انجام وظایف کودک وابسته نکنید
یکی از رفتارهای بسیار اشتباه والدین، وابسته کردن دریافت پول توجیبی به انجام وظایف کودک در منزل، مدرسه و یا انجام امور درسی است. این رفتار باعث می‌شود که رفتار کودک شما شرطی شود و همواره برای انجام اموری که بخشی از وظایف اوست انتظار جبران داشته باشد و این توقع، آینده او را دچار مخاطره می‌کند. او باید بیاموزد که برخی از امور، جزئی از مسئولیت‌های اوست. مسئولیت‌هایی که در صورت عدم توجه به آن بازخواست می‌شود. به طور کلی سعی کنید هدیه‌های نقدی را محدود کنید و برای تقدیر از فرزند خود برای انجام وظایف خود هدیه‌های کوچکی چون کتاب، لوازم التحریر و یا وسایل مورد نیاز او را در نظر بگیرید.

قناعت را به او بیاموزید
زمان آموزش برنامه‌ریزی برای مدیریت هزینه‌ها به کودکان، همین مرحله است. به او کمک کنید تا در یک دفتر کوچک موارد مورد نیاز و پولی که برای تهیه این موارد نیاز دارد را بنویسد و برای پرداخت هزینه‌های خود برنامه‌ریزی کند. موارد مورد نیاز خود را دسته‌بندی کند و هر کدام را به ترتیب در برنامه ماهانه خود قرار دهد. به این ترتیب میزان هزینه‌های خود را متناسب با پول دریافتی خود تنظیم کند. از تخصیص پول بیشتر به کودک خود بدون دلیل بپرهیزید.

به او بیاموزید که اگر فوریتی مثل هدیه برای جشن تولد یکی از دوستانش برای او پیش آمده این مسئله را در جمع خانوادگی مطرح کند و درباره این موضوع توضیح دهد. در صورتی که دلایل او را کافی دیدید مبلغی را به او قرض دهید و از او بخواهید که به شکل ماهیانه بدهی خود را پرداخت کند. به این صورت هم از او حمایت کرده‌اید و هم این که به او برنامه‌ریزی و مسئولیت پذیری را آموخته‌اید (یعنی مبلغی به او می‌دهید و در ماه‌های بعد مقداری از پول توجیبی او کم می‌کنید) به این ترتیب او از کودکی قناعت را یاد خواهد گرفت.

یادتان باشد که …
این راهکارها از لحاظ روانی در ذهن کودک می‌نشیند که بی‌جهت و بی مهابا خرج نکند، قناعت را فرا خواهد گرفت و از دوران کودک متوجه می‌شود (دوران دبستان) که پول بدون زحمت از سوی پدر و مادر فراهم نمی‌شود… او قدر پول را بیشتر خواهد دانست و آن را با نقشه خرج خواهد کرد… خیلی از خانواده‌ها که از وضع مالی خوبی برخوردار هستند، انتظار دارند که پول توجیبی را بی‌رویه و در اختیار فرزندان‌شان بگذارند، اما باید بدانید پول بی‌حساب و کتاب باعث می‌شود که او نه قدر پولش را بداند، نه قدر شما را…

 

سبد خرید