9 نکته حساس برای تربیت فرزند که همه باید بدانند

چند نکته‌ی کوچک که کمک می کند فرزندان بهتری داشته باشید

 

کودکان همچون لوحی پاک و تمیز می باشند، که والدین با رفتار خود می توانند هر نوشته ای را روی آن ثبت کنند. تربیت فرزندان و نحوه رفتار با آنان در کودکی، پایه اساس شکل گیری شخصیت او در آینده است. کودک با رشد خود به مرور آنچه را بطور مستقیم و غیر مستقیم به او می آموزید یاد میگیرد و به این ترتیب رفتارها در او شکل میگیرد و تربیت او نمایان میشود. در بسیاری از موارد استفاده از لوازم کمک آموزشی میتواند به کودک در این زمینه کمک کند ولی با این وجود پدر و مادر باید از نظر دانش تربیت فرزندان کاملا آگاه باشند.

 

زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه

 

 

تربیت کودک


تاثیر تربیت روی زندگی و روان کودک و فرایند یادگیری در کودک
جنبه های مختلف تربیت فرزند از نظر عاطفی، روانی، بهداشتی، اخلاقی، شکوفایی، کار گروهی و همکاری، فیزیکی و رشد، تحصیلی، پرورشی و آموزشی و... که تربیت کودک را در مراحل مختلف زندگی بسیار دشوار می سازد. علاوه بر این 9 نکته بسیار مهم، چندین نکته حساس برای تربیت فرزند چه برای دختر و چه پسر وجود دارد که باید رعایت شوند. اگرچه ممکن است بسته به جنسیت کودک در برخی نکات با هم متفاوت باشند ولی در بیشتر موارد مشترک بوده و کاملا در آنها یکسان است. تربیت فرزند پایه اساسی ایجاد و پرورش استعدادهای خاص فرزند شما است و با پرورش این تواناییها میتوانید آنرا در رسیدن به شادی و موفقت کمک و یاری نمایید. 

در زیر 9 نکته مهم برای پرورش و تربیت فززند شما ارائه شده است
1- همیشه به کودک خود سلام کنید و به او احترام بگذارید.
2- زمانی با کودک سخن بگویید و یا بازی کنید که او مشتاق باشد.
3- در تربیت کودک خود از زورگویی پرهیز کنید و مفاهیم زندگی را با زبان کودک و با عمل خود آموزش دهید.
4- با کودک رفتار محبت آمیز داشته باشید.
5- برای آموختن زندگی به کودک عجله نکنید و اجازه بدهید او از کودکی خود لذت ببرد.
6- ناکامی کودک را محترم بشمارید و او را از شکست نترسانید.
7- کودک را برای خودش و بر اساس توانایی هایش پرورش دهید و نه برای اینکه تصویری از آرزوهای شما باشند.
8- با صبر و سکوت با کودک خود ارتباط برقرار کنید.
9- به سخنان و نواهای کودک گوش دهید و هرگز سعی در خاموش کردن کودک نکنید.
چرا باید به این 9 نکته مهم در تربیت فرزند اهمیت بسیار داد
به گفته جبران خلیل جبران: شما می توانید، مهر خود را به کودکان بدهید، ولی نباید اندیشه و سلیقه و آرزوی خود را به آنها بدهید. کودک از همان بدو تولد دارای شخصیتی جداگانه است. اگر چه به پدر و مادر خود برای بقا نیازمند است، ولی نیازهای بالای مثلث مازلو به سرعت در وی شکل میگیرند و این امر بخوبی در این 9 نکته حساس که برای تربیت فرزند ارائه شده است دیده میشود. کودک از همان ابتدا عشق و محبت و احترام را درک و آن را جستجو میکند و عدم دریافت پاسخ مناسب به نیاز کودک او را دچار سرخوردگی و نوعی کج رفتاری ناشی از برآورده نشدن نیازهای اساسی میکند. در موارد بالا امر تربیت و احترام به کودک به ویژه در مورد نونهالان و کودکان بسیار چشمگیر است. زیرا در این مرحله نیازهای اساسی بقا در حال تکامل یافتن است و نیازهای احترام و ارزشمندی در حال تولد است. شما باید کودک را در تمام مراحل با جدیت در تربیت همراهی کنید و بگذارید او دنیای خودش را کشف کند و شما فقط مراقب و محافظ او باشید.

 

سبد خرید