تاثیرات منفی و مضر فرزند سالاری بر خانوادها

عوامل تاثیر گذار در فرزندسالاری

 

آیا فرزندسالاری نتیجه تربیت نادرست فرزندان است و می تواند منجر به بداخلاق شدن و زورگوتر شدن فرزند نسبت به والدین شود؟

 

زمان تقریبی مطالعه : 1 دقیقه

 

تربیت فرزند، فرزند سالاری، خانواده ها، پدر و مادر، والدین، مسائل عاطفی، خانواده ایرانی، تربیت کودک

ابراهیم مقدم با اشاره به نحوه تربیت فرزندان گفت: رفتارها و گفتارهای پدر و مادرها روی فرزندانشان تاثیر می‌گذارد و والدین موظفند بهترین‌ روش تربیتی را در پیش گیرند.
وی اضافه کرد: برخی پدر و مادر های برای توجیه بی‌مسئولیتی خود در قبال تربیت نامناسب فرزندان دلایلی از قبیل مشغله کاری را بهانه می‌کنند و یا تحت تاثیر فشار روانی ناشی از مشکلات معیشتی از عهده تربیت فرزندان بر نمی‌آیند.
این جامعه‌شناس در خصوص دلایل بروز تربیت های نامناسب اظهار کرد: ریشه رفتار نامناسب فرزندان در شیوه‌ی تربیت اشتباه والدین است که به نوعی می اندیشد که فقط باید کودکانشان را از جهت تغذیه، پوشش و به طور کلی مسائل مادی تامین کنند، اما از موضوعاتی مهمتری در تربیت مثل مسائل روانی، عاطفی و اجتماعی کودک غافل می‌شوند.
وی اضافه کرد: توجه بیش از حد به جنبه‌های مادی فرزندان باعث افزایش انتظارات و توقعات کودکان می شود.
مقدم در خصوص دیگر عوامل تربیت نامناسب فرزندان بیان کرد: فرزندان علاوه بر خانواده از محیط اطراف خود مثل مدرسه و دوستانشان تاثیر می‌گیرند و از اثرگذاری فیلم نیز نباید غافل شد که مسئولیت والدین را بیشتر می‌کند.
وی در خصوص رفتارهای نامناسب مادران در تربیت فرزندان گفت: برخی از مادران در محبت کردن به فرزندانشان افراط می کنند و به اشتباه تمام کارها و مسئولیت ها وظایف کودکان را بر عهده می‌گیرند.
این جامعه‌شناس اضافه کرد: مادران با بر عهده گرفتن بیشتر مسئولیت‌های فرزندانشان در واقع فکر می‌کنند در حق آنها لطف کرده‌اند، اما با مسئولیت ندادن به کودکانشان باعث بروز مشکلات در رفتار آنها درون خانواده می کنند و همچنین آینده آنها نیز تاثیر گذار خواهد بود و فرزندانی بی‌مسئولیت را به جامعه داد.

سبد خرید