10 راهکار موثر برای پرورش کودک شاد

10 راهکار موثر برای پرورش کودک شاد

پرورش کودک شاد و بالا بردن میل و انگیزه آنها در زندگی برای والدین ممکن است بسیار سخت و چالش‌برانگیز باشد. پرورش کودک شاد به روش‌هایی که احساس شادی را در او برانگیخته کند، صرفا با دانستن اصول اولیه انجام نمی‌شود. برای پرورش کودک شاد باید تغییراتی در سبک فرزند‌ پروری خود ایجاد کنید.

 

 

تربیت کودک، والدین، پرورش کودک، تعاملات اجتماعی، رضایت درونی، استقلال، خانواده ایرانی

 

اگر می‌خواهید در تربیت کودک شاد و با انگیزه موفق باشید، بهتر است بدانید چه کار‌های او را شاداب و روحیه مثبت او را تقویت می‌کند.
 

۱ـ تقویت مثبت

بچه‌ها نیاز به تایید و پذیرش در قبال انجام کار‌هایشان دارند. والدین برای کودکان به منزله قطب‌نمای اخلاقی هستند. کودکان مایل‌ هستند درست و غلط اعمالشان را به تایید یا رد آنها بسپارند. تقویت مثبت، یکی از راه‌های پرورش کودک شاد است و باعث افزایش اعتماد به نفس کودک خواهد شد. به همین دلیل لازم است زمانی که کودکتان کار مثبتی انجام می‌دهد، او را تشویق کنید. البته در صورت انجام کار اشتباه، به هیچ وجه او را ستایش نکنید؛ زیرا ستایش کاذب تاثیر منفی در پرورش کودک شاد دارد و ممکن است بعد‌‌ها همواره منتظر شنیدن کلمات تحسین‌برانگیزی باشد تا به او در رابطه با موضوعات مربوط انگیزه دهد.
 

۲ـ تقویت صبر

تحمل کودکان باید در برابر ارضای فوری خواسته‌هایشان، تقویت شود. در دنیایی زندگی می‌کنیم که با فشار یک دکمه می‌توانیم خواسته‌هایمان را برآورده کنیم و ارضای فوری نیاز‌ها روز به روز در حال گسترس است. اجازه دهید کودک مزایای برخورداری و لذت بلند‌مدت را درک کند و به این واقعیت پی ببرد که هر کاری، زمان مخصوص به خودش را دارد. ارزش صبر کردن به کودکان یاد خواهد دار که به جنگ با احساس غم و افسردگی بروند و همیشه به آینده امید داشته باشند.
 

۳ـ برقراری تعاملات اجتماعی

زندگی کردن یک مسئله کاملا فردی است؛ اما جنبه‌های اجتماعی به وجود آن معنا می‌دهد. بودن در کنار خانواده و دوستان احساس خوبی در انسان ایجاد می‌کند و خاطرات خوشی را برای آنها رقم خواهد زد. احتمالا کودکان به راحتی می‌توانند ارتباط باز و صمیمانه با خانواده و دوستان خود ایجاد کنند؛ اما باید یاد بگیرند که با سایر آشنایان و همسایگان خود هم ارتباط برقرار کنند. از آنجایی که کودک در شرایط مختلف به شما وابسته است، به هیچ وجه عشق و محبت خود را نسبت به فرزندتان تابع قید و شرط نکنید.
 

۴ـ توسعه همدلی

کودکان در سال‌های اولیه زندگی تنها نسبت به خانواده خود احساس مالکیت دارد و اهمیتی به انسان‌های اطراف خود نمی‌دهند. اما به مرور یاد می‌گیرند که علاوه بر خودشان، افراد دیگری هم وجود دارند. آموزش همدلی و همدردی با دیگران یکی از روش‌های پرورش کودک شاد است و به او احساس خوشحالی منحصر به فردی خواهد داد که تا به حال آن را تجربه نکرده است. زمانی که کودک رفتار غیرمنتظره‌ای داشت، با او صادقانه صحبت کنید. این رفتار باعث می‌شود که قطب‌نمای اخلاقی‌اش را در جهت درستی تنظیم کند.
 

۵ـ اجازه استقلال به کودک دهید

برخی از والدین به شدت و به طور افراطی نگران کودکشان هستند و مانند یک هلیکوپتر در اطراف کودک می‌چرخند و لحظه‌ای از او چشم برنمی‌دارند. این رفتار باعث حساس شدن کودکان یا وابسته شدن آنها به والدین خود می‌شود. عجله برای متوقف کردن کودکی که در حال انجام دادن کار اشتباهی است، در آینده به او آسیب می‌رساند. البته به شرطی که این کار برای سلامتی او خطرناک نباشد. در صورت افتادن کودک حین بازی روی زمین، بلافاصله سراغ او نروید. او به تدریج یاد می‌گیرد که گرد و خاک لباسش را بتکاند و از روی زمین بلند شود.
 

۶ـ تهیه برنامه منظم روزانه

در سال‌های اولیه زندگی، کودک با محرک‌های زیادی رو به رو خواهد شد. کودک در برخورد این محرک‌ها ممکن است گیج شود و تمرکز خود را از دست دهد و از کار‌هایی که قرار است انجام دهد، تعجب کند. با ارائه یک برنامه‌ریزی روزانه به کودک می‌توانید او را در جریان زمان غذا خوردن، لباس پوشیدن، مسواک کردن، مطالعه و بازی قرار دهید. بنابراین در صورت انجام هر کاری که باید در طول انجام دهد، احساس موفقیت و رضایتمندی در او زنده خواهد شد. سعی کنید با تکرار کار‌های روزانه، این فعالیت‌ها به یک عادت خوب تبدیل شود.
 

۷ـ توسعه مهارت‌های فردی

ممکن است کودک شما علاقه خاصی به انجام کار ویژه‌ای در زندگی‌اش داشته باشد. مثلا اینکه ممکن است علاقه به جمع‌آوری برگ‌ها داشته باشند یا کنجکاو باشد بداند که فضا‌نوردان چگونه به فضا می‌روند. همچنین می‌تواند با دیدن فیلم‌های آموزشی نواختن پیانو را بیاموزد یا رقصیدن را یاد بگیرد. در مسیر پرورش کودک شاد به او اجازه دهید که علایق خود را دنبال کند.
 

۸ـ لحظات را صرف با هم بودن کنید

سعی کنید با کودک خود بیشتر وقت بگذرانید. کودکان از یادآوری خاطرات خوشی که با شما دارند، لذت خواهند برد. از بازی‌های گروهی با یکدیگر لذت ببرید. اگر کودک به بازی‌های ویدئویی علاقه دارد، سعی کنید به او بپیوندید و در جایگاه رقیب او قرار بگیرید. سعی کنید در حین بازی از نقش بزرگسال و پدر و مادر بیرون بیایید و با دوست و همراه فرزندان خودتان باشید. این بازی‌ها پیوند بین شما را قوی‌تر می‌کند و اعتماد بین طرفین را افزایش می‌دهد.
 

۹ـ شنونده خوبی برای کودکان باشید

اکثر کودکان احساسات خودشان را با والدین خود در میان می‌گذارند. عده‌ای این صحبت‌ها را بخشی از بیهوده‌گویی‌های مخصوص دوران کودکی می‌دانند. بگذارید کودکان راجع به مسائل مختلف با شما گفت و گو کنند و این اطمینان در آنها ایجاد شود که شنوندگان خوبی هستید؛ حتی زمانی که در حال صحبت کردن راجع به بخشی از کارتون مورد علاقه‌اش است، شنونده خوبی باشید.
 

۱۰ـ رضایت درونی داشته باشید

اگر شما احساس خشنودی قلبی نداشته باشید، هر اندازه به مهمانی بروید یا خودتان را درگیر بازی و تفریح کنید، باز خوشحال نخواهید شد. کودکان نسبت به شرایط اطراف خود بسیار حساس هستند. اگر شما احساس خوشحالی و رضایت درونی داشته باشید، این تفکر در کودکان شکل می‌گیرد.

سبد خرید